לוגו אוניברסיטת חיפה

כותרת ארכיון הסיפור העממי בישראל

לוגו הפקולטה למדעי הרוח

big top image

ספר היובל


כוחו של סיפור, ספר היובל לאסע"י
בעריכת חיה בר-יצחק ועידית פינטל-גינסברג,  אוניברסיטת חיפה תשס"ח
קובץ זה שראה אור לרגל יובלו של ארכיון הסיפור העממי בישראל ע"ש דב נוי, מכיל חמישים וחמישה סיפורי-עם מגנזי הארכיון.  סיפורי הקובץ כוללים סוגות רבות ומגוונות, ועוסקים בשלל נושאים: חורבן וגאולה;  גולה וארץ ישראל; בית המקדש ובתי כנסת; יחסים בין יהודים לגויים; צדיקים ורבנים; אירועים היסטוריים; מחזור השנה ומחזור החיים; יחסי גומלין בין גברים לנשים; ערכים מרכזיים של החברה המספרת כמו כיבוד אב והכנסת אורחים; חכמה וכסילות; תשמישי קדושה; עליות לרגל; שדים ושדות; דרקונים ומכשפות; עלייה וקליטה; בניין הארץ.
הדיונים בסיפורים נכתבו על ידי בכירי החוקרים של הספרות העממית ותלמידיהם תוך שימוש בשיטות מחקר מגוונות.  הדיונים מצביעים על מחקר רענן, חי ותוסס של הספרות העממית בישראל, שאינו שוקט על השמרים, ושבו דור החוקרים הצעיר מרחיב ומחדש תוך התייחסות למחקרים של מוריו.
 
סקירה על הספר:
אתי בן זקן.  כוחו של סיפור, ספר היובל לאסע"י.  ידע עם, במה לפולקלור יהודי.  תש"ע 2009.  כרך ל"ד – ל"ה.  מס' 69 – 70.  עמ' 161- 166.
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

ארכיון הסיפור העממי בישראל ע"ש דב נוי (אסע"י)
שדרות אבא חושי 199, הר הכרמל, חיפה 3498838 | טל': 8240726 –  04  Tel | פקס: 8249721 –  04 Fax | דוא"ל: IFArchives@univ.haifa.ac.il
Abba Houshi Avenue, Mount Carmel, Haifa  3498838 Israel
עיצוב והקמת אתר: עדן אוריון ושני זילברמן, אגף מחשוב ומערכות מידע